28 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie mające na celu sformalizowanie współpracy Partnerstwa Powiatu Gryfickiego i powołanie Związku ZIT OF Gryfice, którego liderem została Gmina Rewal.
Podpisane porozumienie w sprawie powołania Związku ZIT, opracowania strategii ZIT oraz zarządzania ZIT Obszaru Funkcjonalnego Gryfic określa zasady współpracy, w ramach której Partnerstwo oraz samorząd województwa będą wspólnie wdrażać projekty finansowane z Funduszy Europejskich.
W spotkaniu udział wzięli:
- Konstanty T. Oświęcimski, Wójt Gminy Rewal
- Artur Łącki, Poseł na Sejm RP
- Anna Bańkowska, Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego
- Ryszard Chmielowicz, Starosta Powiatu Gryfickiego
- Marek Orszewski, Zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego
- Waldemar Wawrzyniak, Wicestarosta Powiatu Gryfickiego
- Marzena Domaradzka, Zastępczyni Burmistrza Gryfic
- Józef Domański, Burmistrz Trzebiatowa
- Edyta Podgórska, Zastępczyni Burmistrza Płot
- Michał Zinowik, Wójt Gminy Brojce
- Sylwia Jankowska, Zastępczyni Wójta Gminy Karnice
- oraz Sandra Szczerbal i Andrzej Szczodry, doradcy Związku Miast Polskich, którzy zaprezentowali proces tworzenia związku ZIT Obszaru Funkcjonalnego Gryfic.
Obszar Funkcjonalny, zdefiniowany Ustawą z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Jest to obszar, na którym występuje względnie wyodrębniający się, intensywny i otwarty system powiązań społecznych, gospodarczych lub przyrodniczych, uwarunkowanych cechami środowiska geograficznego (przyrodniczego i antropogenicznego); szczególnym typem obszaru funkcjonalnego jest miejski obszar funkcjonalny.*
*Zobacz: Art 5 pkt 6a) Ustawy
Jedna z form strategii terytorialnej, opracowywana obligatoryjnie w celu realizacji instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, zawiera syntezę diagnozy obszaru realizacji ZIT, cele do zrealizowania, listę projektów realizujących cele, źródła projektów, a także opis procesu zaangażowania poszczególnych partnerów i innych podmiotów kluczowych dla ZIT.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), zdefiniowane Ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. To jeden z instrumentów rozwoju regionalnego, który realizowany jest w miejskich obszarach funkcjonalnych, wskazanych w strategii rozwoju województwa, jako obszary strategicznej interwencji, zarządzany przez związek ZIT, w ramach jednej z form prawnych współpracy terytorialnej, do którego funkcjonowania niezbędne jest opracowanie i realizacja strategii ZIT lub strategii rozwoju ponadlokalnego.
Związek ZIT jest podstawowym podmiotem tworzonym w celu realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w obecnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Funkcjonuje on w jednej z trzech form instytucjonalnych przewidzianych ustawami samorządowymi:
- porozumienia (międzygminne, powiatowo-gminne)
- związku (międzyminnego, powiatowo-gminnego)
- stowarzyszenia.
Jak wskazują eksperci Związku Miast Polskich „podstawowym zadaniem Związku ZIT jest kreowanie polityki rozwoju na obszarze realizacji ZIT, w tym koordynowanie realizacji projektów wynikających ze strategii ZIT”. Ponadto Związki ZIT opracowują i realizują jeden z dwóch przewidzianych prawnie dokumentów strategicznych: strategię ZIT lub strategię rozwoju ponadlokalnego z elementami strategii ZIT. Przy czym drugi wariant rekomendowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Struktura związku ZIT wynika z założeń przyjętych przez partnerstwo JST, w tym od wyboru jednej z wyżej wymienionych form instytucjonalnych. Związek Miast Polskich zaleca by struktura związku uwzględniała:
- organ wykonawczy, mający charakter kolegialny (zarząd) lub jednoosobowy (lider porozumienia);
- organ uchwałodawczy (lub doradczy w przypadku porozumienia) o charakterze kolegialnym, złożony z przedstawicieli wszystkich JST tworzących związek ZIT;
- ciało doradcze dla organu wykonawczego lub lidera porozumienia reprezentujące partnerów, stanowiące obligatoryjny warunek partnerstw w ramach mechanizmu ZIT.
Szerzej na temat Instrumentów Terytorialnych w perspektywie FE 2021-2027, w tym Związku ZIT przeczytasz tutaj.
Piszą o nas: