Partnerstwo „Stowarzyszenie Strefa Przybrzeżna”
Strona główna » Partnerstwa CWD » Partnerstwo „Stowarzyszenie Strefa Przybrzeżna”
O Partnerstwie
“Stowarzyszenie Strefa Przybrzeżna” stanowi grupę 6 JST szczebla gminnego oraz partnera jakim jest Słowiński Park Narodowy, które zawiązały współpracę w celu m.in. zapewnienia rozwoju lokalnego i podnoszenia kompetencji samorządów czy zawarcie z Samorządem Województwa Pomorskiego “Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego”.
Partnerstwo w kwietniu 2023 roku przyjęło strategię terytorialną, którą zaktualizowało we wrześniu 2023 roku w związku z zawarciem (też we wrześniu br.) Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego z Samorządem Województwa Pomorskiego.
W ramach Porozumienia ZPT gminy obszaru otrzymały wsparcie/preferencje dla 21 projektów na kwotę ponad 37 mln zł, które wpisują się w priorytety i cele strategii terytorialnej Strefy Przybrzeżnej. Największym z projektów w ramach Porozumienia jest przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Smołdzinie. To projekt o wartości ponad 17 mln zł, który przyczyni się do poprawy stanu środowiska na tym cennym przyrodniczo obszarze. Obecnie trwają też dalsze prace nad poszerzeniem Porozumienia o projekty społeczne, związane z deinstytucjonalizacją usług społecznych.
W dniu 1 grudnia gminy Partnerstwa zawiązały Stowarzyszenie „Strefa Przybrzeżna”. Jest to stowarzyszenie tych 6 samorządów, a członkiem wspierającym jest Słowiński Park Narodowy. Tym samym dokonano instytucjonalizacji partnerstwa. Obecnie trwają prace nad utworzeniem biura Stowarzyszenia oraz przygotowania do realizacji projektów strategicznych finansowanych w ramach Porozumienia ZPT.
Równolegle Partnerstwo przygotowuje wnioski do KPO, dotyczące wsparcia procesu transformacji energetycznej obszaru oraz planuje współpracę z Samorządem Województwa Pomorskiego w ramach PAWE – Pomorskiego Archipelagu Wysp Energetycznych. W planach są też wspólne projekty dotyczące ochrony przyrody, adaptacji i mitygacji do zmian klimatu oraz zrównoważonego gospodarowania zasobami obszaru, które będą przygotowywane przez gminy Partnerstwa (już jako stowarzyszenie) ze Słowińskim Parkiem Narodowym, a także projekty Interreg w ramach programu Południowy Bałtyk.
Wyzwaniem jest też wykorzystanie szans związanych z morską energetyką wiatrową, gdyż porty serwisowe farm wiatrowych powstaną w Ustce i w Łebie, a dodatkowo w Ustce planowana jest rozbudowa portu służącego budowie instalacji offshore. W sąsiedztwie Partnerstwa planowana jest budowa elektrowni jądrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, co również stanowi wielką szansę, a jednocześnie wyzwanie. Obszar Strefy Przybrzeżnej ma więc strategiczny charakter dla przyszłości transformacji energetycznej Polski i Europy.
Województwo: pomorskie
Członkowie Partnerstwa:
6 gmin, 1 podmiot inny niż jst:
- Gmina wiejska Główczyce
- Gmina miejska Łeba
- Gmina wiejska Smołdzino
- Gmina wiejska Ustka
- Gmina miejska Ustka
- Gmina wiejska Wicko
- Słowiński Park Narodowy
Podstawowe informacje i dane
Realizowany projekt strategiczny: Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Smołdzinie
Lider Partnerstwa: Andrzej Strzechmiński – Burmistrz Miasta Łeby
Struktura Partnerstwa: Rada Partnerstwa, Przewodniczący, Koordynator Grupy Roboczej
Stopień integracji Partnerstwa: ponadpowiatowe, niezintegrowane
Instytucjonalizacja: Stowarzyszenie jst
Zakres doradztwa w Partnerstwie: projektowe
i strategiczne
Powierzchnia: 1048 km²
- Liczba mieszkańców: 42 006
- Średnia gęstość zaludnienia: 40,08 os/km²
- Średnia liczba mieszkańców w partnerstwie: 7001
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej na 1000 mieszkańców: 176,3
- Liczba podmiotów gospodarczych zatrudniających powyżej 49 osób: 40,1
Udział Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI)*: 33,3%
*Dotyczy OSI krajowych, bez uwzględnienia OSI regionalnych wyznaczanych w Strategiach Rozwoju Województw